Archiwum 2011




14 grudnia 2011


Rodzina orek w Nagoya Aquarium

13 grudnia 2011r (czasu polskiego). Ran II, najmłodsza córka Bingo i Stelli z Kamogawa Sea World jako pierwsza została przeniesiona do Port of Nagoya Public Aquarium. W specjalnym kontenerze przewieziono ją drogą lądową, natomiast jej rodzice według informacji dołączą do niej jutro, 15 grudnia. W przypadku jej rodziców transport ciężarówkami nie jest możliwy, więc orki zostaną przewiezione drogą morską w specjalnym statku cargo. Ran II dotarła bezpiecznie do Nagoya i obecnie przebywa w basenie do kwarantanny. Po raz pierwszy Ran II jest sama, bez jakiegokolwiek członka rodziny. Kamogawa Sea World zdecydował się na dzierżawę 3 swoich orek, w tym najlepszej obecnie pary hodowlanej ze względu na dwie ciąże: Stelli i jej córki Lovey. Nie posiadając odpowiednio dużej przestrzeni podjęto decyzję o przeniesieniu całej trójki do zaprzyjaźnionego parku w Nagoya. O dalszym przebiegu transportu orek i ich pobycie w Nagoya będziemy informować na bierząco.
Oto LINK z transportu oraz zdjęcie Ran II, Pochi-wan

***

13 grudnia 2011


Plotki o ciążach orek w niewoli

W sieci pojawiło się mnóstwo plotek na temat rozrodu orek trzymanych w niewoli. Wszystkie z nich mówią o domniemanych ciążach samic, a terminy porodów są szacowane na druga połowę 2012r. Do najbardziej wiarygodnych należy wzmianka o drugiej ciąży 10-letniej samicy Kohany z Loro Parque na Teneryfie, która mimo, iż rok temu urodziła cielaka, to jednak, odrzucając go, mogła wywołać u siebie tzw. ruję poporodową, pozwalającą samicom bardzo szybko zajść kolejną w ciąże w przypadku śmierci poprzedniego dziecka. Ojcem najprawdopodobniej jest Keto, z którym Kohana ma już rocznego synka Adán'a. Druga plotka mówi o ojcostwie mieszkającego w Argentyńskim parku Mundo Marino samca o imieniu Kshamenk. Wokół Kshamenka krążą plotki o zainseminowaniu jego nasieniem dwóch innych samic - Kasatki z SeaWorld California i Takary z SeaWorld Texas. Kolejną, chyba najbardziej niewiarygodna plotką jest ogłoszenie, że dorosła samica Kiska z kanadyjskiego parku Niagara falls Marineland, została jednak pokryta przez wydzierżawionego z SeaWorld na okres 5-ciu lat samca Ikaika. W sieci pojawiły się (teoretycznie potwierdzone) informacje, że samica spodziewa się bliźniąt! Do tej pory żadno z jej 5 młodych nie przeżyło. O ile owe informacje okażą się prawdziwe, to w 2012r możemy spodziewać się aż 6 narodzin (wliczając w to potwierdzone ciąże Stelli i Lovey z japońskiego parku Kamogawa Sea World).

***

29 listopada 2011


Morgan została przeniesiona do Loro Parque

W nocy, 28 listopada młoda orka Morgan w specjalnym hamaku opuściła basenik w holenderskim Dolfinarium Harderwijk. Przebywała tam od czerwca 2010r., a rok temu okazało się, że nie może wrócić na wolność. Decyzją sądu, Morgan miała zostać przeniesiona do ogrodu zoologicznego na Teneryfie, w Hiszpanii, gdzie w wybudowanym w 2006r. kompleksie o nazwie "Orca Ocean" przebywa 5 orek należących do SeaWorld Inc. Uznano, że przebywające tam towarzystwo będzie najlepszą rodziną dla młodej Morgan. Mimo licznych odwołań i protestów grup aktywistów, tj Free Morgan, czy Orca Coalition nie udało się zatrzymać transportu. Morgan szczęśliwie i bez komplikacji zniosła podróż do swojego nowego domu. Na miejscu poznała swoją nową rodzinę i według opiekunów ma się całkiem dobrze.

***

13 listopada 2011


Ike nowym członkiem SeaWorld Dan Diego

W nocy, 12 listopada 2011r. z MarineLand Canada w Ontario wyjechała duża ciężarówka transportowa wraz z policyjną eskortą. Niemal 10-letni samiec orki, o imieniu Ikaika, ostatecznie wyruszył w podróż do nowego domu. MarieLand przegrał walkę o zatrzymanie samca, więc dwie godziny po zapakowaniu zwierzęcia do kontenera, Ike był już na lotnisku w Ontario. Samiec został wysłany do SeaWorld w San Diego (Kalifornia), by uzupełnił strukturę stada po śmierci dorastającego samca - Sumara*. Na chwilę obecną MarineLand Canada posiada tylko jedną orkę - 34-letnią samicę Kiskę, natomiast SeaWorld jest w posiadaniu 25 zwierząt.

***

11 października 2011


Dwie ciężarne samice z KSW

Zaskakujące newsy napłynęły do nas z Japonii. Chunichi TV poinformowało, że w 2012 roku w Japonii ma nastąpić prawdziwe baby boom u orek! Samice: Stella oraz Lovey są w ciąży. Kamogawa Sea World poinformował, że nie zdoła utrzymać tak ogromnego stada w swoim kompleksie. Dlatego ponownie stara się o transfer orek do Port of Nagoya Public Aquarium (w styczniu tego roku miały tam pojechać dwie najstarsze orki, Stella i jej partner Bingo). Stella, Bingo oraz ich najmłodsza córka, 5-letnia Ran II mają wkrótce (być może na początku 2012 roku) pojechać do Nagoya, by zająć miejsce zmarłej w styczniu Nami i zrobić miejsce dla drugiego dziecka Lovey. Najprawdopodobniej orki będą przenoszone osobno (Bingo wraz z Ran, a następnie Stella). Wiadomo już, że Stella jest w 3 miesiącu ciąży i poród ma się odbyć w grudniu 2012 roku. Życzymy powodzenia!

***

5 października 2011


Smutny los orek z Alaski

Kilka dni temu dotarła do nas wiadomośc o trzech orkach, wędrujących w górę rzeki Nushagak na północnej Alasce. Jeśli wierzyć źródłom, walenie były obserwowane od kilkunastu dni, jak stopniowo zwiększały dystans dzielący je od oceanu. Naukowcy mówili o dwóch dorosłych i jednym cielaku, które utknęły w lodowatej rzece. W wyniku stresu i słodkiej wody, na skórze zwierząt pojawiły się wykwity. Badaczka orek z NOAA - Barbara Mahoney stwierdziła, że okoliczne stada orek czasem pojawiaja się u ujścia, jednak nigdy nie stwierdzono przypadku migracji w górę rzeki. Zwierzęta znajdują się w miejscu, które zamarznie w przeciągu kilku tygodni, więc jeśli nie odnajdą drogi do oceanu, czeka je niechybna śmierć...


EDIT: Właśnie dostaliśmy informacje o znalezieniu na mieliźnie ciał dwóch dorosłych zwierząt. Cielak nie był widziany od 2 dni.

***

24 lipca 2011


Niepokojące wieści z Puget Sound

Badacze z Kolumbii Brytyjskiej odkryli niepokojące zjawisko we wszystkich trzech podach - J, K i L. Dość wrażliwa populaca orek Southern Resident odnotowała spadek dojrzałych płciowo młodych samców. Między rodzinami w podach dochodzi do parzenia się ze spokrewnionymi orkami. Sprawa jest dość poważna - nowe pokolenie orek z Puget Sound może być bardziej podatne na choroby i zawierać różnego rodzaju mutacje. Badacze nazywają to "Efektem wąskiego gardła", które może zmienić całkowicie cechy przystosowawcze tej populacji. Sam Wasser, profesor Uniwersytetu w Washington ocenił populację jako "mającą tendencję do wchowu wsobnego". Według niego może mieć to wpływ na dalsze problemy orek. Z kolei Michael Ford, jeden z autorów badania uspokaja - "sytuacja nie jest tak tragiczna", mówi. "Orki powinny znaleźć sposób, by rozwiązać problem inbreedu w niedługim czasie" Jednak dane statystyczne pokazują, że przyrost naturalny populacji spada z roku na rok. "Efekt wąskiego gardła może, ale nie musi mieć długotrwałego wpływu na daną populację. Należy się troszczyć o różnorodność genetyczną w grupach, dzięki temu zachowa się prawidłowość ewolucyjna" tłumaczy Ford. Nie od dziś wiadomo, że naukowcy katalogują zwierzęta pod względem wyglądu i badań krwi. Ujawniono, że ojcami cieląt urodzonych na przełomie kilku lat jest garstka starych osobników (np ojcostwo Rufflesa potwierdzono u 5 z nich) Innym przykładem jest Mega (L-41) Okazało się, że to on jest ojcem wszystkich urodzonych ostatnio w L-podzie orek! Przyczyn tej sytuacji jest wiele - od zanieczyszczeń środowiska i w związku z tym wzrost umieralności, brakiem dojrzałych samców i kończąc na teorii mówiącej o strachliwym pokoleniu (młodsze osobniki zostały wyparte przez tą garstkę starszych, choć niedługo ich kres minie) Ciekawostką jest to, że chów wsobny może doprowadzić do wzrostu urodzeń osobników płci męskiej. Może więc to naprawić sytuację populacji orek w przyszłości...

***

19 lipca 2011




Morgan zamieszka w Loro Parque

Wiadomo już gdzie zamieszka na stałe Morgan - ok 3-letnia orka, którą 23 czerwca 2010r. znaleziono wycieńczoną przy brzegu Morza Wattowego w Holandii. W grudniu 2010r. grupa naukowców orzekła, że samiczka nie może wrócić na wolność i od tamtej pory rozpoczęły się poszukiwania odpowiedniego lokum, ze stabilną strukturą społeczną mieszkających tam orek. Dzisiaj już wiemy, że Morgan trafi do Loro Parque Tenerife. To ogromna i nowoczesna placówka z grupą młodych orek. Tom Hoppen, menedżer holenderskiego delfinarium przekonuje, że lepszego miejsca dla Morgan nie mogli znaleźć... Dolfinarium wystąpiło do Ministerstwa Gospodarki i Rybołóstwa o pozwolenie na transport Morgan na Teneryfę. Ważny jest czas - chcą przetransportować ją jak najszybciej. Oby Morgan zaaklimatyzowała się w nowym domu i transport przebiegł bez komplikacji.

EDIT: Grupy protestujące przeciwko wypuszczeniu Morgan (FreeMorgan.nl) zablokowały transfer Morgan przez pozew do Sądu Najwyższego. Sprawa wciąż trwa

***

8 lipca 2011


Ikaika powróci do SeaWorld

To dość zaskakująca informacja dla fanów orek. W 2006r. kanadyjski park MarineLand Canada i SeaWorld Ico. zawarły kontrakt wymiany zwierząt pomiędzy sobą. Amerykańska spółka wytypowała 6-letniego wtedy samca Ikaika do wyjazdu, by uratował program hodowlany orek MLC. Z Kanady, pod koniec roku przyjechały 3 białuchy za samca. W grudniu 2010r. zakończył się kontrakt który powinien zostać przedłużony. SeaWorld wtedy wystąpił do sądu w Ontario o oddanie im samca przez MarineLand. Swoją postawę motywował tym, że Ike nie ma zapewnionych odpowiednich warunków do prawidłowego życia i rozwoju pod względem społeczym (brak stałego podu) oraz bezużytecznością, bowiem do tej pory nie doczekał się potomstwa wraz z tamtejszą samicą Kiską. Marineland odmówił dobrowolnego wysłania Ike do USA. Odwołał się od decyzji sądu, jednak najprawdopodobniej tę sprawę SeaWorld wygra. To oznacza, że Ike wróci do parku macierzystego, a Kiska zostanie jedyną orką w dużym Friendship Cove. Ostatecznego wyniku sporu możemy spodziewać się wkrótce.

EDIT: We wrześniu sąd w Ontario wydał kolejny korzystny wyrok dla SeaWorld. Ikaika musi powrócić do parku macierzystego

***

8 lipca 2011


Cielak Wikie jest samcem!

5 lipca 2011r. Marineland poinformował fanów, że "najmłodsza członkinia stada orek z parku okazała się samcem". I faktycznie, najnowsze zdjęcia orki ukazują charakterystyczne dla samców ułożenia i wygląd plam na genitaliach. 100% pewność dało badanie krwi. Pierwsze dziecko Wikie i zarazem Ulisesa, dotychczas bezdzietnego samca z SeaWorld San Diego jest bardzo ważne dla puli genowej orek w niewoli, więc stał się jeszcze bardziej cenny. Przypominamy, że Moana (park zamierza pozostać przy dziewczęcym imieniu orki) jest wynikiem udanej, czwartej w historii próby sztucznej inseminacji u orki drapieżnej.

***

21 czerwca 2011


Granny kończy 100 lat

Badacze z Orca Network i Center of Whale Research postanowili uczcić urodziny najstarszej samicy w społeczności Southern Resident. Najstarsze znane zdjęcia stad i dane z katalogów pozwalają twierdzić, że dominująca samica z J-Podu - (J-2) Granny urodziła się w 1911r, co oznacza, że w tym roku kończy okrągłe 100 lat!! Ten jubileusz zasmuca nieco fakt, że tej zimy sędziwa samica straciła swojego ostatniego potomka - syna Ruffles'a* (J-1), który był ikoną całej społeczności z Puget Sound oraz najstarszym znanym samcem na świecie, ponieważ zmarł w zaskakującym wieku 60lat. Niezwykła długowieczość Granny pozwala tylko stwierdzić jak niezwykłe są te zwierzęta i jak ważną rolę pełnią zdobyte przez wcześniejsze pokolenia doświadczenia. Granny od kilkudziesięciu lat przewodzi J-Pod'owi, dając znak do wyruszenia na zimowe żerowiska i corocznych powrotów do rodzinnych wód.

Naukowcy zorganizowali nawet symboliczne urodziny dla samicy wyznaczając datę na 2 lipca. Z tej okazji będzie zorganizowany ogólnodostępny piknik obfitujący w atrakcje dla dzieci i dorosłych. 100-letnia Granny nadal zachwyca swoim wigorem i efektownymi wyskokami ponad wodę, co pozwala tylko potwierdzić, że mino sędziwego wieku, nadal czuje się świetnie.

***

15 kwietnia 2011


Więcej informacji z Antibes

Niespełna miesiąc po narodzinach cielaka, Antibes Marineland ogłosił oficjalne info. 10-letnia Wikie urodziła małą samiczkę, a ciąża była wynikiem sztucznej inseminacji nasieniem pobranym od mieszkającego w SeaWolrd California, 33-letniego samca Ulisesa. Dla obu rodziców, mała jest pierwszym potomkiem (Ulises był podejżewany o niską jakośc spermy i przedtem nigdy nie został ojcem). Maleńka samiczka wpisała się w karty historii jako pierwsza orka poczęta metodą AI w Europie (Trzecia w historii) oraz jako kolejny, po Adanie przedstawiciel drugiego pokolenia w Europie. Wikie jest wspaniałą matką, a w opiece nad dzieckiem pomaga jej starszy brat Inouk oraz dorosła samica Freya. Fani mogą składać swoje propozycje imienia dla małej oreczki, której życzymy długiego i szcześliwego życia.

AKTUALIZACJA: Dziś rano, Marineland oficjalnie podał imie swojej najmłodszej oreczki. Córka Wikie i Ulisesa została ochrzczona imieniem MOANA("Ocean" z języka Polinezyjskiego).

***

17 marca 2011


Mamy nowego członka społeczności w Antibes!

Wspaniałe wieści napłynęły do nas z oceanarium Antibes Marineland Côte d' Azur we Francji. 10-letnia samica Wikie, 16 marca 2011r. w godzinach popołudniowych urodziła swoje pierwsze młode, poczęte metodą sztucznej inseminacji. Według pierwszych napływających do nas wiadomości, mała oreczka jest najprawdopodobniej płci żeńskiej i nie wykazuje żadnych nieprawidłowośći w stanie zdrowia. Ojcem małej jest jeden z samców SeaWorld, najprawdopodobniej Ulises, dla którego byłoby to również pierwsze młode. Zdjęcia powinny sie pojawić lada dzień. Będziemy na bierząco informować o szczegółach i serdecznie gratulujemy zespołowi treserów z Marineland Antibes.



Więcej zdjęć malucha: LINK

***

1 marca 2011


Kshamenk wchodzi do gry!

Sensacyjne wieści! SeaWorld nawiązał współpracę z Argentyńskim parkiem Mundo Marino Aquario i jego mieszkańcem - 23-letnim samcem Kshamenkiem. Do Mundo Marino przyjechało kilku treserów i weterynarzy, którzy mają nauczyć personel parku, oraz przyzwyczaić samca do pobierania nasienia. Współpraca SeaWorld z Mundo Marino nie była zbyt intensywna, ograniczając się tylko do "wymiany" treserów w 2008r. Pewne jest jedno - samice z SeaWorld juz niedługo będą inseminowane nasieniem Kshamenka. Krążą też pogłoski o dostarczeniu nasienia dla Shouki z Six Flags, z którą samiec miał stworzyć nowoczesny program hodowlany, jednak prawo Argentyny nie zezwoliło na eksport "majątku państwa".

***

22 lutego 2011


Król Puget Sound nie żyje...

Od miesiąca obserwowaliśmy powrót trzech osiadłych Podów z Southern Resident z zimowych żerowisk. J-Pod jak zawsze powracał w kilku grupkach, często wędrując z L-Podem. Wszyscy z niepokojem oczekiwali L-2's martiline, czyli 60-letniego samca Rufflesa (J-1) oraz jego 100-letniej matki Granny (J-2). Szczęśliwie dla stada, przewodniczka powróciła z żerowisk, natomiast najsłynniejszy samiec długo się nie pokazywał. Dosłownie przed chwilą, Ken Balcomb napisał oficjalne oświadczenie, że Rufflesa ostatni raz widziano 21 listopada, oraz, że sprawiał wrażenie cierpiącego na bakteryjne zapalenie płuc. Oficjalnie, samca uznaje się za zaginionego, co w praktyce oznacza, że najprawdopodobniej nie żyje...

Ruffles był ambasadorem wszystkich dzikich orek, a jego śmierć będzie boleśnie odczuwana na każdym ujęciu, czy fotografii J-podu...

***

27 stycznia 2011


Niepokojące braki w Southern Resident!

Dziś po południu, Center of Whale Research zakomunikowało, że około godziny 12:30, hydrofony stacji zarejestrowały zawołania charakterystyczne dla J17s, J22s, J35s, oraz K40, co oznacza, że J-Pod powraca z żerowisk w okolice Puget Sound. Ponownie jednak nie zaobserwowano pośród orek sędziwego Rufflesa (J-1), który jest najbardziej charakterystycznym samcem w całej populacji. John Boyd zaznacza, że 52-letni Ruffless już dwukrotnie przekroczył szacowaną dotychczas maksymalną długośc życia samców orek, więc jego śmierć nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Po wymianie korespondencji ze Stacją morską w okolicy Kolumbii Brytyjskiej, dowiedziano się, że Ruflessa ostatni raz widziano na początku listopada, będącego w towarzystwie jedynie 100-letniej matki o imieniu Granny (J-2), która powróciła już na zimowe żerowiska. Obie orki są najstarszymi, dotychczas sklasyfikowanymi osobnikami na świecie, oraz bez wątpienia są "ambasadorami" społeczności Southern Resident. Badacze jednak uspokajają, że J-Pod często "powraca" w dwóch częściach, a grupka Ruflessa jeszcze nie dotarła do Puget Sound.



***

14 stycznia 2011


Nie żyje ostatnia orka w niewoli, która pochodziła z japońskiej populacji

Pod koniec 2010 roku, zarząd Nagoya Port of Public Aquarium poinformował, że ich podopieczna - Nami zaczęła chorować, przez co training season z jej udziałem zostaje odwołane, aż orka nie wyzdrowieje. Dzisiaj, tj 14 stycznia stan orki bardzo się pogorszył. Nami od dłuższego czasu nie miała apetytu, podejrzewano, że choruje na zapalenie jelita grubego. Nami od początku choroby do dzisiaj straciła ok 300kg na wadze... W basenie medycznym zaobserwowano jej trudności z oddychaniem. Nami odeszła o godzinie 19:24 czasu japońskiego. Jest to ogromny cios dla Port Nagoya, gdyż Nami przybyła do parku w czerwcu 2010 roku, by otworzyć nowy program hodowlany. Nami przez 25 lat żyła w Taiji Whaling Museum, gdzie nie chorowała...

***

4 stycznia 2011



Makaio - najmłodszy syn Katiny

Dzisiaj SeaWorld podał wyniki sondy na imię dla synka Katiny i Tillikuma. Na stronie profilu SeaWorld (facebook) każdy mógł oddać głos na jedno z trzech podanych imion. Miażdzącą przewagą (1,310 głosów na Makaio, 682 głosy na Nico, a 391 głosów na Haruki) wygrało Makaio i od dzisiaj takie właśnie imię nosi samczyk. Wielu ma nadzieję, że mały Makaio jest dla parku SeaWorld Florida takim darem od Boga, po tragicznych wydarzeniach, jakie miały tam miejsce w 2010 roku. Oby to imię przyniosło mu szczęście.

***

4 stycznia 2011



Udana akcja ratunkowa w Nowej Zelandii

29 grudnia, w pobliżu Wakaito w Nowej Zelandii znaleziono na plaży młodą samicę orki. Najprawdopodobniej polowała ona tuż przy brzegu na ogończe, przysmak tamtejszych orek i z braku doświadczenia w łowach lub zbyt przeceniając swoje możliwości wylądowała na plaży. W akcji ratunkowej pomagało 20 osób, które przez kilka godzin polewały orkę wodą. Tuż przy brzegu krążyła niewielka grupa orek, która nawoływała samicę. Późnym popołudniem udało się zepchnąć orkę do morza, by po chwili mogła dołączyć do swojej rodziny.

***