Archiwum 2013


12 grudnia 2013

10 rocznica śmierci Keiko*

Minęło 10(!!!) lat, odkąd odszedł najbardziej znany i lubiany przedstawiciel Orcinus orca znany człowiekowi. Keiko* był dla autorek strony postacią szczególną i wciąż nie możemy uwierzyć, że minęła już dekada, odkąd go nie ma. Więcej o nim możecie poczytać na jego profilu.

***

6 grudnia 2013

Takara urodziła córeczkę!

SeaWorld Texas powitał nowego członka rodziny orek w Shamu Teather. 22-letnia Takara tuż po północy (12:08 PM) wydała na świat 4 cielaka. Park potwierdził, że jest to zdrowa i energiczna samiczka. Ojcem oreczki jest prawdopodobnie Kshamenk, mieszkający w argentyńskim parku morskim Mundo Marino. Ciąża była wynikiem zabiegu sztucznej inseminacji. Gratulujemy Takarze i personelowi parku! Profil cielaka można obejrzeć TUTAJ!

***

2 grudnia 2013

Orki w Moskiewskim delfinarium!

Narnia wraz z młodym samcem, złapanym w październiku 2013r. została przetransportowana do nowo wybudowanego delfinarium w Moskwie. Informację o dotarciu orek na miejsce potwierdziły lokalne dzienniki. Obiekt nie jest jeszcze otwarty - ma zostać udostępniony zwiedzającym w 2014r. Park został dodany do naszego Katalogu orek w niewoli.

***

26 listopada 2013

(Niepotwierdzony) transport orek do Sochi

RussianOrca podało informacje, że dwie niedawno złapane orki w Rosji zostały sprzedane do delfinarium w Sochi i wkrótce opuszczą TINRO Center. Podano szczegółowe dane cargo co do przewozu (waga kontenera 2 orki + woda = 33,5t. Dystans do pokonania - prawie 7,5tyś km). Niestety, nie ma żadnych informacji, które by wskazywały, że transport faktycznie się odbył.

***

21 listopada 2013

Nowy członek rodziny Marineland Antibes!

20 listopada 2013r. o godzinie 8:30 czasu lokalnego, w Marineland Antibes we Francji przyszła na świat kolejna mała orka. Matką po raz drugi została 12-letnia orka Wikie. Wikie po raz pierwszy urodziła w 2011r. synka o imieniu Moana. Ojciec małej oreczki jest nieznany, ale prawdopodobnie jest to półbrat samicy, Valentin. Według informacji mama i dziecko czują się dobrze i trzymamy za nich kciuki. Gratulujemy Wikie i personelowi parku!

***

5 listopada 2013

Na ratunek orce z Alaski

Dwaj rybacy z Klakas Inlet, miasteczka mieszczącego się na Wyspie Księca Walii w południowej Alasce,- Jason Vonick i Nick Segal byli świadkami nieudanej próby polowania młodej orki ( 6-letniej T68C1) na fokę. Nie udało się, a orka ugrzęzła na skalach i nie mogła wrócić z powrotem do wody. Mężczyźni uspokajali ja, polewając wodą grzbiet oraz płetwy. Nieopodal czuwali jej dwaj towarzysze, bacznie się przyglądając, czy rybacy nie robią jej krzywdy. Później, poziom wody zaczął się podnosić i mężczyźni obawiali się, że orka może się utopić, ponieważ nie mogła trzymać głowy wysoko ponad powierzchnię wody. Gdy poziom podwyższył się jeszcze bardziej, orka zaczęła panikować i bardzo hałasować. Wtedy rybacy chwycili za wiosła od łódki i podważyli największy kamień, by orka mogła wypłynąć na głębszą wodę, która umożliwiała jej swobodne pływanie. Tą lekcję życia powinna zapamiętać na długo. :)
LINK do nagrania z YouTube.

***

27 października 2013

Już 8 (!!!) orek odłowiono z rosyjskiej populacji!

Russian Orca zawiadomiło świat o tym, że przeprowadzono kolejny odłów orek w Rosji... Złapano 4 orki w okolicach wyspy Sakhalin ,- dokładnie tam, gdzie dokonywano poprzednich odłowów ostatniego roku. Dalsze informacje są nieznane, lecz z pewnością wszystkie walenie są razem, w TINRO Center we Władywostoku. Ujawniono również informacje, że w nadchodzącym 2014r. zezwolono odłowienie jeszcze 10 sztuk z lokalnej populacji. Badacze muszą działać, by zapobiec temu procederowi!

***

20 października 2013

Speiden (J-8) odeszła...

Z niepokojem donosimy o "zaginięciu" jednej z najstarszych samic w społeczności Southern Resident - 80-letniej Speiden (J-8). Zaginięcie zazwyczaj ogłasza się po tym, jak w przeciągu kilku tygodni nie zaobserwowano danego osobnika ze stadem. Najczęściej oznacza to jego śmierć. Strata Speiden (J-8) będzie bardzo cieżkim ciosem, ponieważ populacja SR traci coraz więcej zdolnych do rozrodu osobników, a w tym wypadku, będzie to utrata nestorki - pływającej encyklopedii życiowych doświadczeń.

***

9 października 2013

Kolejny odłów orek w Rosji

Chociaż już wcześniej pojawiały się pewne informacje na ten temat, dopiero po tygodniu oficjalnie potwierdzono odłó kolejnych orek, pochodzących z Morza Ochockiego. We wrześniu, czyli ponad rok od schwytania młodej samicy o imieniu "Narnia", do niewoli trafiły 3 walenie. Po podróży ok 1000km ciężarówkami przewieziono je do TINRO Center we Władywostoku. Według nieoficjalnych informacji jest to: dorosła samica (waga 2800kg) wraz z samcem (ok. 8 lat i 1800kg wagi) i młoda samica (ok. 4 lata, 600kg masy ciała). Cała trójka jest w kiepskim stanie przez wielogodzinną podróż, złe przetrzymywanie po odłowiu (w korycie rzeki, słodkowodnej) i stres. Orki wpuszczono do zagrody "Narnii" i pomimo starań personelu odmawiały przyjmowania pokarmu. Zauważono jednak, że "Narnia" stara się uspokoić towarzyszy, podając im ryby. Według udostępnionych raportów, jedna para orek ma trafić do budowanego właśnie super-oceanarium w Moskwie, natomiast pozostałe dwie zostaną sprzedane do innego parku morskiego w Chinach.

***

27 września 2013

Zmierzch nestorów Northern Resident...

Z przykrością musimy powiadomić o śmierci kilku nestorek z populacji Northern Resident... Nie żyje Kelsey (A-24) - matriarcha subpodu A-24's, babcia sławnej Springer (A-73) oraz rekordzistka w ilości wydanych na świat cieląt. Odeszła także Hanna (G-29), przewodniczka jednego z subpodów G1. Jej grupa rodzinna najprawdopodobniej się rozpadła. Subpod I-11 straciło swoją założycielkę Egerię (I-11), ale zyskało również nowego członka, bowiem córka Egerii, Loquillilla (I-12) urodziła niedawno kolejnego cielaka. Badacze zaobserwowali również zniknięcie nestorki subpodu C6, Ivory (C-6). Jak widać nastaje powoli zmierzch starego pokolenia NR's jednak musimy patrzeć w przyszłość i troszczyć się o kolejne pokolenia.

***

12 września 2013

L-119 otrzymała imię!

Najmłodszy członek L-POD otrzymał od badaczy imię i oficjalne miejsce w katalogu. Z początkiem września, mała oreczka nosi imię Joy i oficjalnie potwierdzono, że jest samiczką. Badacze zobaczyli ją pierwsz raz 30 maja 2012r. u boku samca Mega (L-41). Matką Joy jest Matia (L-77). Gratulujemy!

***

19 sierpnia 2013

Prawodpodobnie pierwszy atak orki na człowieka w naturze!

Tubylcy z okolic Lembaty, we wschodniej Indonezjii, od kilkuset lat polują na wieloryby i delfiny (w tym również orki), by zapewnić pożywienie dla wioski. Mają na to przyzwolenie międzynarodowych władz i w tym roku wybrali się na polowanie. Jednak samiec, który miał stać się ich zdobyczą znacznie pokrzyżował im plany... Poważnie zraniona harpunem orka z ogromną siłą uderzyła w łódź, na której przebywało 12 osób. Pierwsze informacje, jakie obiegły świat donosiły, że 8 z nich utopiło się, a pozostali wydostali się na brzeg o własnych siłach. 16 godzin później, całkowicie niespodziewanie, odnaleziono pozostałych wielorybników. Na otwartym morzu czekali na pomoc i aż dziw, że przeżyli. Nie znaleziono jednak rannej orki. Nie jest to co prawda pierwszy tego typu incydent z orkami ;- W 1972r. orka przez przypadek chwyciła deskę do pływania pewnego surfera w Kalifornii. Stare kroniki piszą również o agresywnym zachowaniu orek podczas odłowiu w 1962r. kiedy to złapana orka zaplątana w linę od łodzi, a jej towarzysz ze stada zaczął okładać łódź ogonem, w efekcie czego zastrzelono samicę. Jednakże, od ponad 40 lat jest to pierwszy, udokumentowany atak orki na ludzi, i nie można uznać tego za pomyłkę zwierzęcia. Lokalni mieszkańcy przez wiele lat polowali na kaszaloty, jednak w okolicy jest więcej orek i nie pojawiają się one sezonowo. I chociaż orki jest znacznie trudniej złapać i są agresywniejsze, stały się celem tamtejszych wielorybników.

***

16 sierpnia 2013

Samotna orka Bigg'a uratowana przez badaczy

Młoda orka Bigg'a (T046C2) o imieniu "Sam" od 3 tygodni przebywał w płytkiej zatoczce Weeteeam Bay (w Kolumbii Brytyjskiej) o bardzo wąskim przejściu na otwarte morze. Kiedy badacze dr John Ford i Graeme Ellis po raz pierwszy go zobaczyli (23 lipca) była noc i Sam nawoływał swoją rodzinę. Był samotny, ale nie chciał podpłynąć do ich łodzi. Strach uniemożliwiał mu przedostanie się przez wypłycenie na otwarte wody, a badacze martwili się o niego coraz bardziej. 31 lipca badacze znów przybyli w tamto miejsce i Sam też tam był. 10 sierpnia zauważono, że zdrowie Sama pogorszyło się i nie zwlekano z interwencją. 15 sierpnia Departament ds. Rybołówstwa i Oceanów (DFO) i Vancouver Aquarium zorganizowało ekipę ratunkową, która poprzez zaganianie pomogła przezwyciężyć strach u Sama i uwolnili go z zatoki. Na tym jednak nie skończyły się problemy samca. Codziennie badacze obserwują Sama, jak nawołuje swoją rodzinę, a orki Bigg'a widziane są w tych okolicach bardzo rzadko. Sam urodził się w 2009r. a jego rodzinę widziano po raz ostatni dwa lata temu. Udało się go rozpoznać dzięki zdjęciom plam ocznych i siodła. Władze apelowały, aby nie płoszyć i nie zbliżać się do Sama, ale nikt nie wie co będzie dalej się z nim działo. EDIT: We wrześniu widziano go dwa razy, w tym z jedną z rodzimych grup orek Bigg'a T123, lecz przeważnie "Sam" jest widziany bez jakiegokolwiek towarzystwa orek.

***

9 lipca 2013

Springer (A-73) została mamą!

4 lipca 2013r. badacze zaobserwowali, że w rodzinie A-24's pojawił się nowy członek rodziny. Malutka orka pływała obok 13-letniej już Springer (A-73) i po kilku dniach badacze upewnili się, że to z pewnością jest pierwszy jej cielak! Maleństwo wygląda dobrze i żwawo pływa w towarzystwie rodziny. W wieku dwóch lat powinno otrzymać swój numer katalogowy, więc trzymamy kciuki, by przetrwał on ten decydujące w życiu dzikich orek okres. Gratulujemy Springer (A-73) i zachęcamy do zapoznania się z jej historią.

***

2 lipca 2013

Nowe Informacje na temat Narnii*

Pojawiły się nowe informacje dotyczące złapanej w sierpniu 2012r. orki o imieniu Narnia. W marcu 2013 roku, opublikowano wywiad z rosyjskim przedsiębiorcą i miliarderem - Godem Nisanovą, w rosyjskim magazynie biznesowym FORBES. W wywiadzie God Nisanov opowiada o nowym projekcie jego firmy - budującym się nowoczesnym oceanarium w Morskie, którego projekty są już dostępne w Internecie LINK. Oceanarium ma być prestiżowe i największe, jakie dotąd powstało w Europie. Nisanov zakupił więc 17 delfinów, pochodzące z odłowów w Taiji, które już są szkolone w rosyjskich delfinariach, a także 5 białuch i orkę, która będzie główną atrakcją oceanarium. W wywiadzie wspomina o Narnii - o tym, że jest sympatyczną orką, a także o dylemacie wypuszczenia jej na wolność. Jednak " (...)orka to nie jest złota rybka. Nie każde oceanarium może mieć orkę(...). Narnia zmieniła właściciela, ponieważ poprzedni nabywcy (Primorsky Aquarium) stracili możliwość zakupu zwierząt przez wadliwe wykonanie projektu i niebezpieczeństwo, które może powodować użytkowanie obiektów przez ludzi i zwierzęta. Zdarzyła się ucieczka zwierząt z wybiegów oraz śmierć wydry morskiej. Od tamtego momentu krążyła plotka, że przez to wydarzenie, prezydent Rosji Władimir Putin miał nakazać wypuszczenie orki, lecz nie ma nigdzie potwierdzenia tej informacji. Narnia pozostanie w TINRO Center, aż nowy obiekt nie zostanie wybudowany, bo Nisanov w wywiadzie powiedział, że dopiero uzyskał pozwolenia na budowę i czeka na dokończenie projektów budynku przez "najlepszych fachowców w Rosji".

***

20 czerwca 2013

Imiona dla dwóch małych orek

15 i 17 czerwca nowe imiona otrzymały dwie orki, urodzone w 2012 i 2013r. Samiczka urodzona w Port of Nagoya Public Aquarium w Japonii, córka Stelli i Bingo, otrzymała imię RIN (w wymowie amerykańskiej "Lynn"), co przypomina dźwięk dzwonka. Synek Kasatki i Kshamenk'a w wyniku sondy internetowej, od 15 czerwca nosi imię MAKANI, co oznacza "wiatr" w języku hawajskim. Młodziak jest bardzo aktywny i wraz z mamą i rodzeństwem uczestniczy w pokazach w SeaWorld California.

***

16 czerwca 2013

Vicky nie żyje

16 czerwca 2013r. w godzinach popołudniowych Loro Parque poinformował z wielkim smutkiem świat o odejściu ich najmłodszej orki. Urodzona 3 sierpnia 2012r. córka dominującej samicy Kohany- Victoria (w skrócie Vicky) od kilku dni dawała niepokojące objawy choroby. Park poprosił o konsultacje najlepszych weterynarzy SeaWorld, którzy przyjechali ze Stanów Zjednoczonych, by zbadać małą orkę. Nie zdążyli jednak jej pomóc. Dokładna przyczyna śmierci Vicky nie jest znana...

***

20 maja 2013

Koru znów na brzegu

20 maja, dorosły samiec Koru (NZ123) utknął na mieliźnie w pobliżu Kaipara Harbour. Na szczęście, orka szybko została zauważona przez ludzi i po kilku godzinach szcześliwie powróciła do swojej rodziny. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

***

29 kwietnia 2013

6 orek utknęło na mieliźnie w Islandii

Sześć orek nieszczęśliwie utknęło na mieliźnie, w rejonie Portu Heibar, 20km od Torshavn, w Islandii. Niestety, nim ekipa ratunkowa dotarła na miejsce, dwójka zwierząt (w tym młody cielak) była już martwa. Ratownicy starali się wciągnąć do wody czwórkę ocalałych waleni, jednak tylko jedną orkę udało się oswobodzić. Pozostałe dwie były tak słabe i chore, że postanowiono je uśpić. Orki niezwykle rzadko osiadają na mieliźnie, jednak w ostatnim czasie zdarza się to coraz częściej. Przyczyny tragedii są na razie nie znane.

***

8 kwietnia 2013

Odstrzał małej orki z Norwegii

7 kwietnia, w norweskiej gminie Karmøy, w miasteczku Vikeagen, doszło do nietypowego i przykrego wydarzenia. Na brzegu zauważono młodego samca orki, który był poważnie chory i ranny. Ochotnicza straż pożarna z miasteczka postanowiła pomóc zwierzęciu i zepchnęli orkę na głębszą wodę. Jednak samczyk nie odpływał, tylko ponownie utknął na mieliźnie. Kilkukrotne próby ratowania w ten sposób orki nie powiodły się. Nazajutrz, tj 8 kwietnia, wydano polecenie, że zwierzę ma zostać uśpione - taką decyzję podjął Peder Christiansen, badacz środowiska wraz z departamentem ds rybołóstwa. Omówiono z naukowcami możliwość odłowienia orki i próby jej wyleczenia przez ludzi. Okazało się, że zwierzę wykazuje całkowicie nienaturalne zachowania, co świadczy o tym, że jest w bardzo złym stanie. O 13 zdecydowano o jego losie. Tego samego dnia, Sigurd Langåker poinformował media, że orkę zastrzelono o 15:30 czasu lokalnego. "Uznaliśmy to za najbardziej humanitarny sposób. Zwierzę wyglądało gorzej, niż wczoraj." - tłumaczy członek Wildlife Comitette. Odstrzał obserwowało ok 30 osób.

***

31 marca 2013

Nowy projekt uwolnienia Kshamenk'a

Po 20 latach spędzonych w niewoli, Kshamenk ma znów szansę odzyskać wolność. Mieszkający w argentyńskim parku morskim Mundo Marino samiec, został "uratowany" 19 września 1992 roku wraz z 3 innymi orkami na jednej z plaż. Od 13 lat nie widział żadnej orki, mieszka w zbyt małym basenie wraz z delfinami i z pewnością bardzo cierpi. Postanowiono, że czas z tym skończyć. Według badacza orek z regionu Peninsula Valdes, Roberto Bubasa, Kshamenk kwalifikuje się do prawdziwej rehabilitacji i wypuszczenia go na wolność. Roberto Bubas opracował projekt wypuszczenia samca, który został podzielony na 4 etapy: uzyskanie oficjalnej opieki nad samcem, wybudowania dla niego specjalnej zagrody, rozpoczęcie badań nad jego relacjami z dzikimi orkami i odnalezienie rodziny. W 2015r. Kshamenk odzyskałby wolność. Fundacja Planeta Consciente, która oficjalnie zajmuje się całą akcją, przedstawiła już 15 tyś podpisów pod petycją o rehabilitację i uwolnienie orki organom państwowym. Nie otrzymując żadnej odpowiedzi, ani zainteresowania z ich strony zwróciły się o pomoc do społeczeństwa. EDIT: Niezależni eksperci, poproszeni o komentarz, w tym I. Visser, uznali projekt Bubasa za "niewykonalny" i "pozbawiony logiki". Szczegółowy raport znajduje się na stronie departamentu rybołówstwa morskiego Argentyny. To drastycznie zmniejsza szanse na realizacje planu...

***

14 lutego 2013

Kasatka urodziła!

Po miesiącach oczekiwań 37-letnia Kasatka, dominująca samica z SeaWorld California, urodziła maleńką orkę w publicznym basenie kompleksu "Shamu Stadium", 14 lutego o godzinie 6:33 czasu Amerykańskiego. Według informacji prasowej dla mediów samica oraz jej nowonarodzone cielę czują się dobrze i już niedługo weterynarze oraz trenerzy rozpoczną dokładne mierzenie i ważenie maleństwa. Płeć oreczki potwierdzono kilka godzin później i jest to samiec. Według plotek ciąża samicy jest wynikiem sztucznego zapłodnienia nasieniem samca Kshamenk'a, żyjącego w argentyńskim parku morskim.

***

24 stycznia 2013

Kolejna ciąża Takary?

Pojawiły się plotki, że 21-letnia Takara może znów być w ciąży! SeaWorld już regularnie inseminuje swoje samice importowanym z Argentyny nasieniem Kshamenk'a. W 2011r zainseminowano Kasatkę, Kaylę i Takarę. Początkowo u Kasatki i Takary podejrzewano udane zapłodnienie, jednak tylko ciąża Kasatki zaczęła się rozwijać. W 2012r inseminowano orki ponownie, a Takara zaczyna pokazywać charakterystyczne dla siebie i jej mamy "humorki" jakie miewają w pierwszych okresach ciąży. Prawdopodobnie zaczęła również odrzucać od siebie 3-letnią córkę - Sakari.

***

9 stycznia 2013

Orki uwięzione przez lód

8 stycznia 2013r. odkryto około 17 orek uwięzionych przez lód w kanadyjskim mieście Inukjuak. Stado nieustannie przebywało w okolicy przerębli o powierzchni zaledwie kilkunastu metrów kwadratowych. Orki wykazywały zmęczenie nieustannym tłoczeniem się po łyk powietrza. Miejscowi próbowali pomóc orkom, powiększając przerębel jednak lód jest był gruby. Ministerstwo Kanady zostało zasypane telefonami i prośbami o pomoc. Ostatecznie, amerykańskie lodołamacze pomogły oswobodzić orki 10 stycznia. Akcja ratowania rodziny orek zakończyła się więc szczęśliwie.

***